Odmładzanie i rewitalizacja skóry

osoczem bogatopłytkowym

"wampirzy lifting"

Czym jest osocze bogatopłytkowe?

To koncentrat płytek krwi w niewielkiej ilości osocza, zawierający komórki i czynniki wzrostu, które stymulują komórki skóry do samoodnowy. W efekcie skóra staje się gładsza, bardziej elastyczna i wyraźnie młodsza. Wygładzają się drobne zmarszczki, a twarz nabiera blasku. Ponieważ osocze bogatopłytkowe jest preparatem pozyskiwanym z krwi pacjenta nie ma ryzyka reakcji uczuleniowej, a zabieg jest całkowicie bezpieczny.

Na czym polega zabieg?

Najpierw pobiera się krew od pacjenta do sterylnych probówek. Jest to zazwyczaj około 20-25 ml krwi. Taka objętość krwi nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta. Bezpośrednio po pobraniu krew jest odwirowywana, co pozwala na uzyskanie osocza o bardzo dużej koncentracji płytek krwi, a co za tym idzie czynników wzrostowych, pobudzających regenerację tkanek. Osocze bogatopłytkowe zostaje następnie wstrzykiwane za pomocą igły i strzykawki we wszystkie miejsca poddawane terapii. Wstrzyknięcia osocza są płytkie i głębsze, tak by objąć terapią wszystkie warstwy skóry. Nakłucia są gęste, by jak najsilniej oddziaływać na skórę. Można rewitalizować osoczem każdą powierzchnię naszego ciała, ale zazwyczaj zabiegi wykonywane są na twarzy, szyi, dekolcie i rękach.

 

Na jakie części ciała można stosować zabieg?

Terapia osoczem bogatopłytkowym jest przeznaczona do wypełniania zmarszczek w okolicach:

 • czoła,

 • policzków,

 • fałd nosowo-wargowych,

 • szyi,

 • dekoltu,

 • dłoni,

 • oczu („kurze łapki”),

Wampirzy lifting jest także przeznaczony do hamowania procesu łysienia, stymulacji odrostu włosów oraz ich zagęszczania.
 

Czy zabieg wymaga znieczulenia?
Zabieg nie wymaga znieczulenia, ale dla osób bardziej wrażliwych na ból przewidziane jest wcześniejsze znieczulenie kremem np. Swiss Medical. Wystarczy przyjść pół godziny wcześniej na posmarowanie skóry tym kremem.

Dla kogo jest zabieg?
Zabieg jest zalecany każdej osobie, u której coraz bardziej widoczne są objawy starzenia skóry: wiotkość, cienkość skóry, zmarszczki, plamy barwnikowe, szerokie pory. Jest to również zabieg doskonale uzupełniający inne metody odmładzania i rewitalizacji skóry, jak laserowy resurfacing, radiotermolizy, laserowe fotoodmładzanie, pilingi chemiczne. Można poddawać terapii każdy obszar ciała, najczęściej jednak wykonywany jest na twarzy, szyi, dekolcie i rękach.
 


Rezultaty zabiegu
Po kilku tygodniach od zabiegu uzyskujemy odnowioną skórę, o zdecydowanie lepszej strukturze. Staje się ona bardziej jędrna, napięta i elastyczniejsza, zmarszczki stają się płytsze i mniej widoczne. Skóra wyraźnie wygładza się, rozjaśnia, i jest lepszej jakości. Sprawia wrażenie bardziej ożywionej i wypoczętej. Na efekt należy poczekać kilka tygodni po wykonaniu serii zabiegów.
 

 

Ile zabiegu należy wykonać, aby uzyskać pożądany efekt?
Seria zabiegów powinna składać się z 3-6 zabiegów wykonywanych w odstępach 2-3 tygodniowych. W zależności od stanu zaawansowania procesu starzenia może zaistnieć konieczność powtarzania serii zabiegów i łączenia terapii osoczem bogatopłytkowym z laseroterapią i pilingami chemicznymi.
Odstępy między poszczególnymi zabiegami w serii powinny wynosić 2-3 tygodnie, aż do osiągnięcia zadowalającego efektu.


Przeciwwskazania do zabiegu

 • Choroba autoimmunologiczna w wywiadzie.

 • Obecność na skórze ognisk zakażonych bakteriami.

 • Aktywna infekcja wirusem opryszczki.

 • Kobiety w ciąży lub karmiące piersią.

Przed zabiegiem nie ma potrzeby wykonywania żadnych zabiegów przygotowujących. Trzeba być przede wszystkim zdrowym. Nie wolno już na tydzień przed terminem zabiegu zażywać aspiryny, leków które ją zawierają oraz innych leków zmniejszających krzepliwość krwi. Można nawet kilka dni przed zabiegiem rozpocząć stosowanie leków z escyną (Aescin 3x2 tab., Reparil 3x2 draż.), by zmniejszyć ryzyko powstania krwiaków i przyspieszyć znikanie tych, które się ewentualnie pojawią. Osoby z nawracającą opryszczką powinny 2 dni wcześniej rozpocząć przyjmowanie acyklowiru w dawce profilaktycznej, np. Heviran tabletka 400 mg dwa razy dziennie.

Bezpośrednio po zabiegu na skórze poddawanej terapii pozostają drobne ślady po nakłuwaniu igłą i niewielkie krwiaki, które utrzymują się maksymalnie do 2 tygodni, poza tym skóra może być zaczerwieniona i obrzęknięta.

Zalecenia po zabiegu
Jeżeli po zabiegu pojawiły się siniaki, można je smarować żelem przyspieszającym ich znikanie, np. Auriderm, Hirudoid, Lioton 1000, Reparil. Można kontynuować przez kilka dni stosowanie leków doustnych takich jak Aescin lub Reparil.
Gdy po kilku dniach ustąpi zaczerwienienie, bolesność, stwardnienie skóry i siniaki, można zaprzestać stosowania powyższych preparatów. Należy od razu zacząć na stałe stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SPF50+.

Jak osiągnąć najlepszy efekt?

W celu osiągnięcia najlepszych możliwych efektów zabiegowych najlepiej stosować technikę łączoną: laser frakcyjny CO2 i  osocze bogatopłytkowe. Stosowanie nastrzykiwania skóry osoczem bogatopłytkowym razem z zabiegiem resurfacing’u laserowego znacznie zwiększa jego efektywność i skraca czas rekonwalescencji. Dzięki zastosowaniu łącznie obu metod uzyskujemy:

 • szybsze gojenie i skrócenie okresu rekonwalescencji

 • zmniejszenie ryzyka powikłań

 • zwiększone zagęszczenie skóry- zwiększone napięcie skóry

- zwiększoną redukcję zmarszczek, przebarwień, blizn i porów