Zamykanie naczyń

Laseroterapia i skleroterapia

Rozszerzone naczynia krwionośne to trwałe poszerzenia naczyń , które uwidaczniają się poprzez naskórek w postaci czerwonych „nitek”. Przyjmują czerwonawą barwę w przypadku naczyń tętniczych lub też sinoniebieską w przypadku naczyń żylnych. Mają średnicę od 0,3 do 1 mm. Mogą się rozwijać w każdej okolicy ciała, ale najczęściej znajdują się na twarzy w okolicy nosa, policzków oraz brody. Mogą także rozwijać się na nogach. Szczególnie często w okolicy kolan, a także w okolicy kostek.

O ile teleangiektazje na twarzy (tzw. pajączki naczyniowe) są problemem jedynie estetycznym (kosmetycznym), związanym z foto-starzeniem, to przypadku teleangiektazji kończyn dolnych problem jest o wiele bardziej złożony i może być związany z rozwijającą się niewydolnością żylną. 

 

Skutecznymi metodami zamykania poszerzonych naczynek są laseroterapia i skleroterapia stosowane osobno lub łącznie w zależności od charakteru i rozległości zmian.

 

Laseroterapia

Laserowe usuwanie naczynek poprzedza konsultacja lekarska. Celem wizyty jest bliższe poznanie problemu pacjenta oraz  ocena charakteru zmian naczyniowych i ogólnego stanu jego zdrowia  by dobrać odpowiednią metodę i parametry wiązki lasera.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przed zabiegiem wskazane jest nawodnienie organizmu – uzupełnienie płynów (ok. 2 litrów na dobę) zmniejsza ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Dzień wcześniej należy także zrezygnować ze spożywania alkoholu oraz intensywnego wysiłku. Niewskazane jest również intensywne opalanie, korzystanie z solarium. Należy pamiętać, że co najmniej 2 tygodnie przed zabiegiem nie powinno się zażywać ziół fotouczulających (dziurawiec, nagietek, skrzyp) oraz leków z kwasem salicylowym, a tuż przed stosować kremów z witaminą A, C i kwasami owocowymi. Nie wolno stosować samoopalacza na 14 dni przed zabiegiem. Ewentualne usuwanie włosów ze skóry poddawanej zabiegowi należy wykonać co najmniej dzień przed, unikając przy tym kremów do depilacji .Przed samym zabiegiem należy nawilżyć i natłuścić skórę – tak jak zwykle, ale nie nakładać kosmetyków koloryzujących. 

Czy zabieg jest bolesny?

Zabieg jest procedurą niemalże bezbolesną - w czasie jego trwania można odczuwać lekkie ukłucia oraz ciepło w okolicy poddawanej zabiegowi. Niewielki dyskomfort może być również związany z uczuciem pieczenia i szczypania, które utrzymuje się maksymalnie przez godzinę po zabiegu. W przypadku osób szczególnie wrażliwych stosowane jest znieczulenie. 

Przebieg zabiegu

Zabieg trwa 20-40 minut – zależnie od obszaru poddawanego zabiegowi. Skóra w trakcie zabiegu jest schładzana specjalnym kompresem, który zupełnie znosi ewentualne nieprzyjemne odczucia . 

Ile zabiegów muszę wykonać, aby osiągnąć pożądany efekt?

Ilość zabiegów uzależniona jest od charakteru i rozległości zmian. Małe naczynka zamykają się skutecznie po jednym zabiegu, większe, liczniejsze mogą wymagać 2-5 zabiegów w odstępach 3-5 tygodniowych. Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się rumień, zaczerwienie i obrzęk. Zmiany te znikną w przeciągu 2-3 godzin. W parę godzin po kuracji, zaczyna tworzyć się wewnętrzny skrzep, który z czasem zostanie wydalony przez układ limfatyczny lub odpadnie w postaci strupka. Okres gojenia się jest różny dla każdej osoby. Zwykle jest to 2-6 tygodni, przy czym na twarzy czas ten jest zdecydowanie krótszy W trakcie gojenia można normalnie funkcjonować i ukrywać zmiany pod makijażem. Podczas jednego zabiegu, polecane jest usuwanie maksymalnie 4-5 naczyń, by okres gojenia się, nie był zbyt uciążliwy dla pacjenta.

Zalecenia po zabiegu: 

Przez kilka dni po zabiegu należy unikać sytuacji mogących powodować poszerzenie naczyń krwionośnych (spożycie alkoholu, solarium, sauna, duży wysiłek fizyczny, upał, mróz).Przez kilka dni po zabiegu należy unikać mechanicznego drażnienia skóry  - mycie miękką gąbką, odzież z niegryzących materiałów, stosowania leków rozrzedzających krew (aspiryna, leki przeciwbólowe) zrezygnować ze stosowania drażniących preparatów kosmetycznych (toniki alkoholowe, peelingi gruboziarniste). Ekspozycja na słońce nie jest bezwzględnie przeciwwskazana, ale należy unikać intensywnego opalania, by uniknąć ryzyka przebarwień i plam na skórze (stosujemy kremy z filtrem SPF 30+ lub wyższym). Jeśli pojawia się strupki nie należy ich zrywać i zdrapywać. Obszar poddany zabiegowi może być zaczerwieniony i obrzęknięty przez kilka dni – w celu złagodzenia dolegliwości można stosować kompresy chłodzące skórę, Cetaphil, Panthenol, Aloes – bez alkoholu!

 

Przeciwwskazania do zabiegu

Schorzeniami i problemami, które wykluczają przeprowadzenie procedury są między innymi: niewyrównana cukrzyca, zaburzenia w krzepnięciu krwi i stosowanie leków obniżających krzepliwość, bliznowce, problemy z gojeniem się skóry, zaburzenia pigmentacji, stosowanie leków zwiększających wrażliwość na światło, rozrusznik serca. Szczegółową listę przeciwwskazań podaję poniżej.

 

Przeciwwskazania:

 • Ciąża, okres laktacji

 • Rozrusznik serca, metalowe części w ciele, pompa insulinowa

 • Świeża opalenizna

 • Samoopalacze, opalanie natryskowe, substancje barwiące skórę

 • Zioła, suplementy fotouczulające (dziurawiec, nagietek, skrzyp)

 • Krem z retinolem (należy przestać używać 1 miesiąc przed zabiegiem)

 • Retinoidy (ISOTREXIM, DIFFERIN, ZORAC, RETIN,…)

 • Leki światłouczulające np. na depresje

 • Przyjmowanie Accutanu (okres 6 miesięcy od zakończenia terapii)

 • Sterydy miejscowe i ogólne

 • Choroby nowotworowe, guzy

 • Niewyrównane choroby endokrynologiczne (cukrzyca, tarczyca)

 • Epilepsja, padaczka

 • Atopowe zapalenie skóry

 • Zarażenie wirusem HIV, AIDS

 • Żółtaczka typu B i C

 • Choroby autoimmunologiczne (bielactwo, łuszczyca)

 • Basen (nie korzystać 2-3dni przed zabiegiem i tydzień po)

 • Oxykaroten, Betakaroten

 • Zaburzenia krzepnięcia, stosowanie leków obniżających krzepliwość krwi, antykoagulanty

 • Kremy z witaminą A i C, zabiegi z kwasami AHA i BHA

 • Opryszczka w miejscu zabiegu

 • Skłonność do powstawania przebarwień, bliznowców

 • Antybiotyki, leki przeciwbólowe

 • Leki na bezpłodność

 • Znamiona barwnikowe

 • Przewlekłe zapalne dermatozy (łuszczyca, liszaj płaski)

 • Okres do 4 tygodni od wypełnienia zmarszczek kwasem hialuronowym.

Skleroterapia

Zabieg skleroterapii, a dokładniej – mikroskleroterapii - to metoda kosmetycznego usuwania bardzo drobnych żylaków i śródskórnych pajączków naczyniowych (teleangiektazje, venulektazje) średnicy 0,5 do 4 mm jako zabieg poprzedzający lub w zastępstwie metody laserowej.

 

Przebieg zabiegu?

Polega on na wprowadzaniu do światła naczynia specjalnych preparatów, które powodują obkurczenie się ściany naczynia i miejscowy, kontrolowany stan zapalny. Prowadzi on jego zamknięcia i zwłóknienia. Naczynie przestaje być widoczne. Zmienione chorobowo miejsca nakłuwa się od kilku do kilkunastu razy. Lekarstwo wprowadzane jest w postaci roztworu lub piany. Pierwszy sposób stosuje się przy drobnych żylakach i pajączkach, natomiast piana jest lepszym rozwiązaniem w przypadku większych naczyń krwionośnych. 

 

Czy zabieg jest bolesny?

Zabieg przeprowadzany przy użyciu bardzo cienkich igieł, co powoduje, że jest niemal bezbolesny. Trwa około 0,5 godziny. Nie wymaga znieczulenia oraz nie uszkadza tkanek i skóry.

 

Zalecenia po zabiegu?

Okres po zabiegu nie powoduje wyłączenia z normalnego funkcjonowania. Konieczne jest jedynie noszenie pończochy uciskowej przez okres około 7 – 14 dni. Bezpośrednio po skleroterapii należy przez pół godziny intensywnie spacerować, aby zastosowane środki farmakologiczne nie przeniknęły do głównego układu.

Ile zabiegów muszę wykonać, aby osiągnąć pożądany efekt?

Uzyskanie satysfakcjonującego rezultatu wymaga niekiedy powtórzenia zabiegu. W niektórych przypadkach wykonuje się do 5 sesji zabiegowych, aby uzyskać pożądane efekty lecznicze.

Czas gojenia zależy od średnicy żyły, stopnia zaawansowania żylaków oraz indywidualnych właściwości organizmu i wynosi: w przypadku naczynek- około 4 tygodnie, w przypadku żył o dużym przekroju- od około 4 do 6 miesięcy.
Zabieg jest praktycznie bezbolesny.

Przygotowanie do zabiegu:

Po badaniu kwalifikacyjnym konieczne jest wykonanie USG żył metodą dopplerowską w celu oceny możliwości i zakresu planowanego zabiegu skleroterapii, pacjent otrzymuje pełną wiedzę na temat zabiegu. Pozwala to na spokojne przygotowanie się do niego, także pod kątem zakupu odpowiednich wyrobów kompresyjnych, które będą niezbędne po każdym zabiegu skleroterapii. Mogą to być podkolanówki, pończochy, albo rajstopy medyczne o I lub II stopniu kompresji – wszystko zależy od rodzaju zabiegu i wskazań. Teoretycznie po zabiegu można użyć nawet bandaża elastycznego, ale nie jest to tak wydajne rozwiązanie, jak profesjonalne elementy kompresyjne, a także zdecydowanie mniej praktyczne i wygodne.

Bezpośrednio przed zabiegiem nie można stosować z kremów, maści i innych kosmetyków lub leków miejscowych w obszarach, na których będzie przeprowadzany zabieg. Skóra powinna być całkiem czysta. Nie można jednak przesadzać, bo na przykład po ogoleniu włosów na nogach zawsze występują miejscowe zaczerwienienia skóry, które są przeszkodą w obserwacji żył i naczyń krwionośnych. Dwa tygodnie przed zabiegiem pacjent powinien rozpocząć  przyjmowanie rutinoscorbinu. Wzmocni dzięki temu naczynia krwionośne i znacznie zmniejszy i tak już minimalne ryzyko przebarwień po zabiegu. Pozwoli to na szybsze odzyskanie naturalnego wyglądu w pełni zdrowej skóry.

 

Zalecenia po zabiegu:

Zaleca się 30 min spacer w celu przywrócenia właściwego krążenia w nogach
Bezpośrednio po zabiegu skleroterapii konieczne jest założenie wyrobów uciskowych (bandaż, rajstopy uciskowe), które nosić należy 7-14 dni – cały czas, nawet podczas kąpieli .Nie należy rozgrzewać kończyn dolnych. Kąpiel należy brać pod prysznicem w letniej wodzie. Przez okres noszenia opatrunku konieczne jest prowadzenie czynnego trybu życia i codzienny, co najmniej jednogodzinny spacer. Należy unikać dłuższego stania lub siedzenia.

 

W przypadku dolegliwości bólowych należy stosować zimne okłady oraz paracetamol.
Po zabiegu skleroterapii pacjent zachowuje pełną sprawność i aktywność ruchową. Nie ma potrzeby hospitalizacji czy zaniechania pracy zawodowej. Jedynym ograniczeniem jest zakaz przegrzewania nóg (gorące kąpiele, sauna, nasłonecznienie, solarium).

Przeciwwskazania:

 • niedokrwienie kończyn dolnych

 • ciąża i karmienie piersią

 • przebyte i aktywne zmiany zakrzepowo-zatorowe

 • nadwrażliwość na etoksysklerol (Polidokanol)

 • zatorowość płucna

 • stan zapalny skóry w obrębie miejsca wykonywania skleroterapii

 • ciężkie choroby układowe

 • świeża opalenizna.

 

Zalety skleroterapii:

 • zabieg trwa krótko - od 30 do 60 minut

 • powrót do pracy jest możliwy następnego dnia po zabiegu

 • zabieg minimalnie inwazyjny (nakłucie skóry najcieńszą igłą)

 • nie wymaga znieczulenia

 • możliwość wielokrotnego powtarzania zabiegu.